Jeden z największych portali dla dorosłych w Polsce - portal erotyczny flirtrandki.pl

Anorgazmia i jak sobie z nią radzić

25.maj 2022
Anorgazmia i jak sobie z nią radzić

Aż 44% kobiet i 29% mężczyzn przyznaje się do tego, że udaje orgazm. Mimo to potwierdzają, że są zadowoleni ze swojego życia seksualnego. Jak to możliwe?

Czym jest anorgazmia?

Jak sama nazwa wskazuje - anorgazmia dotyczy człowieka, który:

  • nigdy nie miał orgazmu
  • problem z orgazmem pojawił się u niego nagle 

Co ciekawe może ona występować podczas zbliżenia z wszystkimi partnerami bez wyjątku i mamy wówczas do czynienia z tzw. anorgazmią ogólną lub tylko w określonych sytuacjach np. seks oralny czy masturbacja - takie zaburzenie to tzw. anorgazmia sytuacyjna. Nie ważne jednak z jakim rodzajem mamy do czynienia, tego rodzaju zaburzeń nie należy ignorować. Każdy, kobieta czy mężczyzna, kiedy wystąpi u niego ten problem powinien szukać przyczyn i pracować nad możliwością osiągnięcia prawdziwej satysfakcji seksualnej. Jednak brak orgazmu nie zawsze musi oznaczać anorgazmii. Zdaniem seksuologów winę za większość problemów z osiągnięciem orgazmu ponosi chwilowa niedyspozycja, a nie choroba. Należy też pamiętać, że każdy z nas jest inny. Orgazm powinien dawać nam odprężenie i przyjemność fizyczną. Każdy może go odczuwać z inną intensywnością, dla niektórych jego osiągnięcie jest proste, a dla innych wymaga wiele czasu i wysiłku. Powinniśmy wsłuchiwać się w to, co mówi nam nasze ciało. Ono wie najlepiej, co jest dla niego przyjemne. Jeśli jednak mimo to orgazm się nie pojawia, wówczas należy zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami problemu, w tym również nad wizytą u seksuologa

Jak już wspominaliśmy - brak orgazmu w większości przypadków nie oznacza wystąpienia zaburzenia, jakim bez wątpienia jest anorgazmia. Zazwyczaj problem jest zupełnie inny - nie potrafimy się zrelaksować, nie rozmawiamy z partnerem o naszych potrzebach, fantazjach, itd.

Przyczyny anorgazmii

Fizjologiczne

Niektóre choroby, takie jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane czy alkoholizm mogą być przyczyną braku orgazmu. Oprócz tego istnieją również choroby wrodzone, które hamują osiągnięcie przyjemności podczas zbliżenia, są to np. wady wrodzone pochwy czy brak kurczliwości mięśni Kegla. Nie zapominajmy również o wpływie zaburzeń hormonalnych na orgazm. Dotyczy to przede wszystkim osób z chorobami tarczycy, cierpiących na hiperprolaktynemię czy używających antykoncepcji hormonalnej. Problemy z osiągnięciem satysfakcji seksualnej czasami pojawiają się również u matek karmiących piersią. 

Psychiczne

W tym przypadku winę za anorgazmię ponoszą traumatyczne przeżycia np. gwałt, molestowanie seksualne czy depresja. Ta ostatnia nie tylko obniża pożądanie, ale może też wywoływać trudności z określeniem swoich potrzeb przed partnerem. Osoby cierpiące na depresję często nie potrafią normalnie komunikować ze swoim partnerem, nie tylko na tematy seksualne, ale również dotyczące ich związku.

Niektóre przyjmowane przez nas leki również mogą mieć wpływ na spadek pożądania. Mowa tutaj o lekach regulujących ciśnienie krwi, antyhistaminowych i przeciwdepresyjnych. Oprócz tego w walce z anorgazmią skuteczne jest odstawienie alkoholu oraz innych używek.

Skutki anorgazmii

Wydaje się, że skutki braku orgazmu nie powinny być tak straszne. Jednak wiele pań, które nie osiąga orgazmu podczas zbliżenia z partnerem ma z tego powodu traumę. Obniża to ich samoocenę i sprawia, że zaczynają one wątpić w swoją kobiecość. Nieleczona anorgazmia może doprowadzić do zaburzeń natury psychicznej i somatycznej (np. przerost tkanki łącznej przymacicza). Zatem jeśli podejrzewasz u siebie wystąpienie tego zaburzenia, zwróć się o pomoc do swojego ginekologa. Powinien on zlecić badania poziomu prolaktyny, estrogenów i testosteronu. W trakcie rutynowego badania może on też ocenić kurczliwość mięśni Kegla, zrobić USG brzucha oraz wykluczyć innego rodzaju problemy anatomiczne. W leczeniu mogą pomóc leki zwiększające pobudzenie hormonalne. 

Pomocna może się też okazać wizyta u seksuologa, który poczas terapii pomoże tobie i partnerowi rozładować ewentualne napięcia i znaleźć odpowiednie rozwiązanie problemu.

Na brak orgazmu częściej cierpią kobiety. Nie oznacza to jednak, że mężczyzn ten problem wcale nie dotyczy. Jego przyczyny są jednak identyczne niezależnie od płci. Dlatego w obu przypadkach zalecana jest wizyta u lekarza-specjalisty. Zatem znajdź seksuologa w swoim mieście i zapisz się na wizytę jak najszybciej!

[nk]

Uwaga: Strona zawiera treści o tematyce erotycznej, w tym chat erotyczny, zdjęcia, filmy i inne materiały o tematyce przeznaczonej dla osób pełnoletnich. Aby móc przeglądać tę stronę musisz mieć ukończone 18 lub 21 lat (w zależności od juryzdykcji) oraz zaakceptować regulamin serwisu. Jeśli nie masz ukończonych 18 lat - opuść tę stronę. Modele i modelki prezentowane na niniejszej stronie mają ukończone 18 lat lub więcej. Aby móc korzystać ze strony wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek, w przeciwnym wypadku zalogowanie się będzie niemożliwe.