Czy antybiotyk może mieć wpływ na działanie antykoncepcji?
8.sierpień 2023Dlaczego wszystkie panie korzystające z hormonalnej antykoncepcji powinny zwracać uwagę na antybiotyki, które przepisuje im lekarz? Otóż, jak się okazuje wiele często przepisywanych leków może zwiększać ryzyko zajścia w ciążę, w szczególności jeśli kuracja rozpoczyna się na początku cyklu. Co jeszcze warto wiedzieć o antykoncepcji w połączeniu z antybiotykiem? O tym w dzisiejszym artykule...
Działanie tabletek antykoncepcyjnych, przede wszystkim tych dwuskładnikowych, które w swoim składzie mają estrogen i progesteron, jest bardzo wysokie i szacowane nawet na 99%. Zakłada się, że na 100 tysięcy kobiet stosujących ten rodzaj zabezpieczenia, tylko jedna zachodzi w niechcianą ciążę. Dla porównania - w przypadku prezerwatywy są to aż 3 tysiące. Tak dużą skuteczność tabletki zawdzięczają naśladowaniu naturalnych hormonów płciowych kobiety. Tabletki antykoncepcyjne blokują owulację, dojrzewanie komórki jajowej i zagęszczają śluz w drogach rodnych kobiety, ma na celu utrudnienie drogi plemnikom. Jednak nawet niezawodne działanie takiej antykoncepcji może ulec zaburzeniu. Mogą to spowodować m.in. silne wymioty, pomijanie zalecanych dawek, stosowanie niektórych leków i preparatów ziołowych, zażywanie środków odchudzających oraz silnie przeczyszczających. Jak już wspominaliśmy na samym początku ryzykowne jest również połączenie niektórych antybiotyków z antykoncepcją hormonalną.
Dlaczego antykoncepcja i niektóre antybiotyki nie idą w parze?
Przy połączeniu tabletek antykoncepcyjnych i antybiotyków najważniejszy jest czas rozpoczęcia kuracji antybiotykiem. Rozpoczęcie antybiotykoterapii na początku miesiąca zwiększa ryzyko zaburzenia funkcji ochronnej antykoncepcji. Zdecydowanie mniejsze ryzyko jest w sytuacji, kiedy kobieta jest w połowie cyklu i zdążyła już zażyć 14 tabletek antykoncepcyjnych.
Dlaczego antybiotyk osłabia działanie antykoncepcji? Przede wszystkim dlatego, że pigułki antykoncepcyjne do prawidłowego wchłonięcia potrzebują odpowiedniej flory bakteryjnej w jelitach a nie od dziś wiadomo, że przy antybiotykoterapii bakterie jelitowe są niszczone. Nawet preparaty probiotyczne nie są w stanie poprawić tej sytuacji i wzmocnić działania antykoncepcji.
Których antybiotyków lepiej unikać?
Mowa tutaj głównie o antybiotykach stosowanych przy chorobach górnych dróg oddechowych, zapaleniu ucha, trądziku, stanach zapalnych zębów, układu moczowego, gruźlicy, zwalczające gronkowca – to właśnie one potrafią najbardziej osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych. Należy zatem uważnie czytać ulotki leków, właśnie tam znajdziemy ostrzeżenia przed połączeniem danego antybiotyku i antykoncepcji. Największe ryzyko zajścia w ciążę pojawia się przy antybiotykach, które w swoim składzie mają tetracykliny i rifampicynę, ale to oczywiście nie wszystko.
Jak poznać, że tabletka nie działa jak powinna?
Sygnałem ostrżegawczym powinno dla nas być np. niewielkie krwawienie podczas cyklu. W takim przypadku należy skontaktować się z ginekologiem, który podejmie decyzję co do dalszego stosowania pigułek. Jeśli nie planujecie ciąży to należy pamiętać i to że niezależnie od tego, czy krwawienie się pojawi, czy nie, że podczas stosowania antykoncepcji i antybiotyku konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie prezerwatywą z środkiem plemnikobójczym.
Co jeszcze osłabia działanie antykoncepcji?
Podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej warto też zwrócić uwagę na inne leki i zioła, które mogą osłabić wchłanianie tabletek - a co za tym idzie - również ich działanie ochronne. Z dodatkowego zabezpieczenia dobrze jest korzystać np. przy przyjmowaniu preparatów z dziurawca, leków przeciwpadaczkowych, leków przeciwgrzybiczych, dużych dawek witaminy C, preparatów z żelazem, leków antywirusowych, preparatów przeczyszczających i wspomagających odchudzanie, antydepresantów. Uwaga! Prawidłowe działanie antykoncepcji osłabia też popularny przy biegunkach węgiel leczniczy.
Szukasz partnera na seks? Zarejestruj się ZA DARMO na portalu erotycznym i poznaj kogoś już dziś!