Jeden z największych portali dla dorosłych w Polsce - portal erotyczny flirtrandki.pl

Czy antybiotyk może mieć wpływ na działanie antykoncepcji?

8.sierpień 2023
Czy antybiotyk może mieć wpływ na działanie antykoncepcji?

Dlaczego wszystkie panie korzystające z hormonalnej antykoncepcji powinny zwracać uwagę na antybiotyki, które przepisuje im lekarz? Otóż, jak się okazuje wiele często przepisywanych leków może zwiększać ryzyko zajścia w ciążę, w szczególności jeśli kuracja rozpoczyna się na początku cyklu. Co jeszcze warto wiedzieć o antykoncepcji w połączeniu z antybiotykiem? O tym w dzisiejszym artykule...

Działanie tabletek antykoncepcyjnych, przede wszystkim tych dwuskładnikowych, które w swoim składzie mają estrogen i progesteron, jest bardzo wysokie i szacowane nawet na 99%. Zakłada się, że na 100 tysięcy kobiet stosujących ten rodzaj zabezpieczenia, tylko jedna zachodzi w niechcianą ciążę. Dla porównania - w przypadku prezerwatywy są to aż 3 tysiące. Tak dużą skuteczność tabletki zawdzięczają naśladowaniu naturalnych hormonów płciowych kobiety. Tabletki antykoncepcyjne blokują owulację, dojrzewanie komórki jajowej i zagęszczają śluz w drogach rodnych kobiety, ma na celu utrudnienie drogi plemnikom. Jednak nawet niezawodne działanie takiej antykoncepcji może ulec zaburzeniu. Mogą to spowodować m.in. silne wymioty, pomijanie zalecanych dawek, stosowanie niektórych leków i preparatów ziołowych, zażywanie środków odchudzających oraz silnie przeczyszczających. Jak już wspominaliśmy na samym początku ryzykowne jest również połączenie niektórych antybiotyków z antykoncepcją hormonalną.

Dlaczego antykoncepcja i niektóre antybiotyki nie idą w parze?

Przy połączeniu tabletek antykoncepcyjnych i antybiotyków najważniejszy jest czas rozpoczęcia kuracji antybiotykiem. Rozpoczęcie antybiotykoterapii na początku miesiąca zwiększa ryzyko zaburzenia funkcji ochronnej antykoncepcji. Zdecydowanie mniejsze ryzyko jest w sytuacji, kiedy kobieta jest w połowie cyklu i zdążyła już zażyć 14 tabletek antykoncepcyjnych.

Dlaczego antybiotyk osłabia działanie antykoncepcji? Przede wszystkim dlatego, że pigułki antykoncepcyjne do prawidłowego wchłonięcia potrzebują odpowiedniej flory bakteryjnej w jelitach a nie od dziś wiadomo, że przy antybiotykoterapii bakterie jelitowe są niszczone. Nawet preparaty probiotyczne nie są w stanie poprawić tej sytuacji i wzmocnić działania antykoncepcji. 

Których antybiotyków lepiej unikać?

Mowa tutaj głównie o antybiotykach stosowanych przy chorobach górnych dróg oddechowych, zapaleniu ucha, trądziku, stanach zapalnych zębów, układu moczowego, gruźlicy, zwalczające gronkowca – to właśnie one potrafią najbardziej osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych. Należy zatem uważnie czytać ulotki leków, właśnie tam znajdziemy ostrzeżenia przed połączeniem danego antybiotyku i antykoncepcji. Największe ryzyko zajścia w ciążę pojawia się przy antybiotykach, które w swoim składzie mają tetracykliny i rifampicynę, ale to oczywiście nie wszystko. 

Jak poznać, że tabletka nie działa jak powinna?

Sygnałem ostrżegawczym powinno dla nas być np. niewielkie krwawienie podczas cyklu. W takim przypadku należy skontaktować się z ginekologiem, który podejmie decyzję co do dalszego stosowania pigułek. Jeśli nie planujecie ciąży to należy pamiętać i to że niezależnie od tego, czy krwawienie się pojawi, czy nie, że podczas stosowania antykoncepcji i antybiotyku konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie prezerwatywą z środkiem plemnikobójczym.  

Co jeszcze osłabia działanie antykoncepcji?

Podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej warto też zwrócić uwagę na inne leki i zioła, które mogą osłabić wchłanianie tabletek - a co za tym idzie - również ich działanie ochronne. Z dodatkowego zabezpieczenia dobrze jest korzystać np. przy przyjmowaniu preparatów z dziurawca, leków przeciwpadaczkowych, leków przeciwgrzybiczych, dużych dawek witaminy C, preparatów z żelazem, leków antywirusowych, preparatów przeczyszczających i wspomagających odchudzanie, antydepresantów. Uwaga! Prawidłowe działanie antykoncepcji osłabia też popularny przy biegunkach węgiel leczniczy

Szukasz partnera na seks? Zarejestruj się ZA DARMO na portalu erotycznym i poznaj kogoś już dziś!

Uwaga: Strona zawiera treści o tematyce erotycznej, w tym chat erotyczny, zdjęcia, filmy i inne materiały o tematyce przeznaczonej dla osób pełnoletnich. Aby móc przeglądać tę stronę musisz mieć ukończone 18 lub 21 lat (w zależności od juryzdykcji) oraz zaakceptować regulamin serwisu. Jeśli nie masz ukończonych 18 lat - opuść tę stronę. Modele i modelki prezentowane na niniejszej stronie mają ukończone 18 lat lub więcej. Aby móc korzystać ze strony wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek, w przeciwnym wypadku zalogowanie się będzie niemożliwe.