Jeden z największych portali dla dorosłych w Polsce - portal erotyczny flirtrandki.pl

Czym jest asfiksjofilia i czy jest bezpieczna?

23.maj 2023
Czym jest asfiksjofilia i czy jest bezpieczna?

Osoba z asfiksjofilią potrafi osiągnąć satysfakcję seksualną tylko na skutek podduszania. Zalicza się to do zaburzeń seksualnych niosących za sobą potencjalnie śmiertelne skutki...

Podduszanie to praktyka seksualna, polegająca na pozbawianiu dostępu do tlenu siebie lub partnera w wyniku czego dochodzi do spotęgowania doznań erotycznych w trakcie zbliżenia lub masturbacji. Dlaczego niektórzy decydują się na tego rodzaju praktywki? Otóż niedotlenienie mózgu może uruchomić lawinę procesów biochemicznych, których efektem będzie nie tylko potężny orgazm, ale również doświadczenia na wpół halucynogenne. Należy jednak pamiętać, że tego typu zabawy są wyjątkowo niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla życia. W wielu przypadkach podduszanie jest uznawane za dewiację, czyli zaburzenie preferencji seksualnych.

Pojęcie asfiksjofilia powstało z połączenia greckich słów asphyxia - bezdech oraz philia, które odnosi się do najwyższej formy miłości. W seksuologii i psychiatrii podduszanie traktuje się jako zaburzenie seksualne i umysłowe, zgodnie ze wskazaniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jak działa podduszanie?

Podduszanie podczas zbliżenia lub w podczas masturbacji wywołuje niedotlenienie. W efekcie wzrasta stężenie dwutlenku węgla w mózgu, co ma działanie halucynogenne i wywołujące euforię. Oprócz tego wzrasta poziom innych substancji, w tym też działających na receptory opioidowe endorfin i dopamina, są to tzw. hormony szczęścia.

Podobno osiągane w ten sposób doznania są często porównywalne ze stanem po zażyciu dużej ilości narkotyków. W niektórych przypadkach asfiksjofilia może się jednak okazać jeszcze bardziej niebezpieczna w skutkach.

Podduszanie staje się problematyczne, gdy ten sposób stymulacji staje jedynym i niezbędnym do osiągnięcia satysfakcji seksualnej, czyli wtedy, gdy przestaje być jednorazową zabawą. Wówczas można to już określić jako dewiację seksualną zwaną asfiksjofilią.

Możemy spotkać się asfiksjofilią autoerotyczną, która ogranicza się do podduszania samego siebie oraz z sadyzmem związanym z podduszaniem, kiedy orgazm osiąga nie tylko osoba duszona, ale również dusząca. W tym drugim przypadku możemy mówić o zabawach erotycznych związanych z dominacją i uległością, czyli BDSM (bondage, domination, sadism, masochism).

Czy podduszanie jest niebezpieczne?

Podduszanie uważa się za jedną z najbardziej niebezpiecznych praktyk seksualnych. Długotrwałe niedotlenienie mózgu może skutkować trwałym jego uszkodzeniem, a nawet śmiercią. Tuż przed tym zazwyczaj następuje utrata przytomności.

Zgodnie ze statystykami tylko w Stanach Zjednoczonych rocznie umiera kilkaset osób, które źle oceniły możliwości swojego organizmu bądź nie zauważyły żadnych niepokojących symptomów u partnera. W skali całego świata możemy zatem mówić o tysiącach osób. Ze względu na to, że trudno jest ocenić, czy podduszanie było dobrowolne skutki nieudanej zabawy amatorów odcinania od tlenu stają się często przedmiotem dochodzeń kryminalnych.

Bezpieczny seks

Zważywszy na potencjalnie śmiertelne skutki oraz możliwość utrwalenia negatywnego, patologicznego wzorca osiągania rozkoszy, podduszanie nie powinno być uznawane za zwykłe urozmaicenie pożycia seksualnego. Jeśli szukacie nowych wyzwań w sferze erotycznej, możecie skorzystać z innych, bardziej ekscytujących, a jednocześnie bezpieczniejszych środków, takich jak:

  • zabawki erotyczne, np. wibratory, dilda, żele intymne, akcesoria do krępowania, pejcze, bielizna i przebrania erotyczne. Wszystkie z nich z powodzeniem można wypróbować w praktykach BDSM;
  • szukanie nowych pozycji seksualnych, technik, nietypowych miejsc i okoliczności - jest to zdecydowanie bardziej bezpieczne, niż podduszanie

Szukasz partnera na seks? Zarejestruj się ZA DARMO na portalu erotycznym i poznaj kogoś już dziś!

Uwaga: Strona zawiera treści o tematyce erotycznej, w tym chat erotyczny, zdjęcia, filmy i inne materiały o tematyce przeznaczonej dla osób pełnoletnich. Aby móc przeglądać tę stronę musisz mieć ukończone 18 lub 21 lat (w zależności od juryzdykcji) oraz zaakceptować regulamin serwisu. Jeśli nie masz ukończonych 18 lat - opuść tę stronę. Modele i modelki prezentowane na niniejszej stronie mają ukończone 18 lat lub więcej. Aby móc korzystać ze strony wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek, w przeciwnym wypadku zalogowanie się będzie niemożliwe.