Higiena intymna podczas okresu – z czego korzystać?
18.kwiecień 2023Oferta środków do higieny intymnej, z których kobiety mogą korzystać w trakcie okresu jest coraz szersza. Dostępne są tampony, podpaski, kubeczki oraz majtki menstruacyjne. Z czego korzysta większość kobiet i która z tych opcji jest najlepsza?
Nie od dziś wiadomo, że higiena intymna w „te dni” jest naprawdę ważna, dlatego na rynku dostępne są różne środki do higieny intymnej, które pomagają kobietom czuć się wówczas komfortowo. Z początku korzystano tylko z podpasek i tamponów, ale ostatnio oferta środków do higieny intymnej rozszerzyła się o kubeczki i majtki menstruacyjne. Jesteś zwolenniczką klasycznych podpasek czy wolisz nowsze środki? A może zastanawiasz się nad zmianą? Pomożemy ci podjąć decyzję...
Podpaski
Najczęstszy wybór kobiet. Jest to coś, co towarzyszy nam od samego początku naszej przygody z menstuacją. Trudno jest później zdecydować się na zmianę, skoro stara sprawdzona metoda jest wciąż dobra. Poza tym, dostępne są różne rodzaje podpasek w zależności od naszych potrzeb: cienkie, grube, ze skrzydełkami, bez skrzydełek, duże, małe, na noc, nieperfumowane.... Do wyboru – do koloru. Kolejnym ich plusem jest łatwa możliwość kontrolowania obfitości krwi miesiączkowej, dzięki czemu wiemy, kiedy musimy wymienić podpaskę za nową. Niektórzy uważają, że podpaski są mało higieniczne – to nieprawda. Podpaski absorbują krew wewnątrz, przez co ścianki pochwy nie są narażone na podrażneinia i wysuszenie.
Z czego są robione?
W sklepach możemy znaleźć podpaski przede wszystkim z bawełny – organicznej i tej ze sztucznych absorbentów. Organiczna bawełna jest o wiele delikatniejsza dla naszej skróry niż materiały syntetyczne, zatem u żadnej kobiety nie powinny wywoływać reakcji alergicznych.
TSS
Warto jednak wspomnieć, że produkty organiczne nie minimalizują ryzyka wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego – TSS. Większość ludzi błędnie myśli, że na TSS można zachorować jedynie używając tamponów, niestety – używając podpasek również jest to możliwe. Przyczyną wstrząsu są bowiem bakterie, które dzięki środkom higienicznym mają dostęp do powietrza sprzyjającego ich namnażaniu. Nie ma zatem znaczenia materiał z jakiego środki do higieny intymnej zostały wykonane. TSS wywołują bakterie gronkowca złocistego, które zamieszkują np. błony śluzowe nosa, gardła oraz pochwy. Bez obaw, TSS na szczęście pojawia się bardzo rzadko – ten wywołany miesiączką stanowi zaledwie 0,69 procent przyczyn wstrząsu toksycznego wśród kobiet.
Tampony
Drugi najpopularniejszy wybór kobiet. Jest to wygodniejsza alternatywa klasycznych podpasek. Ich używanie wzbudza jednak ogromne wątpliwości właśnie ze względu na możliwość wystąpienia wspomnianego wyżej wstrząsu toksycznego. To one są bowiem zazwyczaj odpowiedzialne za jego wystąpienie. Aby mu zapobiec dbaj o higienę intymną – wymieniaj tampon PRZYNAJMNIEJ co 8 godzin – choć oczywiście wszystko zależy od intensywności mieiączki. Lekarze zalecają wymianę tamponu w pierwszych dniach menstruacji co 4 godziny lub częściej.
Kubeczki menstruacyjne
Jeden z najnowszych trendów w dziedzinie higieny intymnej podczas menstruacji. Zwolenniczek tej metody radzenia sobie z co miesięcznym krawieniem jednak nie jest zbyt wiele. Wzbudza on wiele wątpliwości, przede wszystkim dlatego, że jest to środek wielokrotnego użytku. Z kubeczka menstruacyjnego można korzystać nawet kilka lat, zatem jest to ekologiczny i ekonomiczny wybór. Kolejnym „problemem”, który sprawia, że kobiety obawiają się z niego korzystać jest sposób jego użytkowania. Aplikacją przypomina wkładanie tamponu - kubeczek wkładamy do pochwy szerszą częścią do góry. W sklepach dostępne są różne rozmiary, należy dobrać odpowiedni by móc czuć się z nim komfortowo. O kubeczek menstruacyjny należy dbać, aby nie stał się źródłem infekcji intymnych. Należy go zdezynfektować - najpierw po zakupie a następnie codziennie podczas miesiączki. Oprócz tego, po każdym użyciu należy go przemywać. Jego dodatkowym atutem jest fakt, że został wykonany z silikonu medycznego, dzięki czemu możliwość wystąpienia reakcji alergicznych jest niewielka.
Majtki menstruacyjne
Najnowszy środek do higieny intymnej. Podobnie, jak kubeczek menstruacyjny również majtki menstruacyjne są wielokrotnego użytku, czyli są ekologiczne. Czym różnią się one od zwykłej bielizny? Majtki menstruacyjne z wyglądu przypominają zwykłe majtki, ale ich chłonność odpowiada 2 czy 3 tamponom. Można z nich korzystać nieprzerwanie nawet przez 12 godzin – oczywiście wszystko zależy od tego, jak obfite jest krwawienie. W majtkach menstruacyjnych nie czuć ani wilgoci ani nieprzyjemnego zapachu. Posiadają również odpowienie zabezpieczenie przed przeciekaniem. Materiał doskonale odprowadza gromadzącą się wilgoć. Majtki menstruacyjne neleży po każdym użyciu prać ręcznie w wodzie lub pralce na 30℃. Nie wolno ich suszyć w suszarce mechanicznej.
Wiesz już, jak dbać o higienę intymną w trakcie menstruacji i jakie środki są dostępne na rynku, teraz czas zająć się czymś przyjemniejszym... Nie masz jeszcze żadnego partnera na seks? W takim razie zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu erotycznym już dziś!
[nk]