Jeden z największych portali dla dorosłych w Polsce - portal erotyczny flirtrandki.pl

Jak odpowiednio dobrać rozmiar prezerwatywy?

21.marzec 2023
Jak odpowiednio dobrać rozmiar prezerwatywy?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy wybieracie dobry rozmiar prezerwatywy? W jaki sposób go dobrać? Czy szerokość też ma znaczenie? O tym w dzisiejszym artykule!

Jakie są rozmiary prezerwatyw?

Najczęściej rozmiar kondomu odnosi się do średnicy prezerwatywy. Jednostką miary zazwyczaj są milimetry, choć można też spotkać się z nomenklaturą: S, M, L, XL. Rozmiary zaczynają się od 47 milimetrów do 69 milimetrów średnicy. Uniwersalny rozmiar prezerwatywy to taki ze średnicą 53 lub 56 milimetrów. Odpowiedni dobór rozmiary ma znaczenie nie tylko ze względu na wygodę użytkowania ale również bezpieczeństwo. 

Wybierz dla siebie odpowiedni rozmiar

Aby dobrać odpowiedni rozmiar prezerwatywy trzeba znać dokładną średnicę własnego członka w stanie pełnego wzwodu. Należy też zapoznać z tabelami rozmiarów używanymi przez producentów. 

Zazwyczaj przyjmuje się następujące kryteria:

  • obwód penisa od 9,5 do 10 cm – prezerwatywa o średnicy 47 mm,
  • od 10 do 11 cm – prezerwatywa o średnicy 49 mm,
  • od 11 do 11,5 cm – prezerwatywa o średnicy 53 mm,
  • od 11,5 do 12 cm – prezerwatywa o średnicy 56 mm,
  • od 12 do 13 cm – prezerwatywa o średnicy 60 mm,
  • od 13 do 14 cm – prezerwatywa o średnicy 64 mm,
  • od 14 do 15 cm – prezerwatywa o średnicy 69 mm.

Gdzie są napisane rozmiary?

Informacje dotyczące rozmiarów zazwyczaj są napisane małym drukiem na odwrocie opakowań. Nigdzie jednak nie znajdziemy informacji co do standardowej długości, która wynosi 18 centymetrów, mało kiedy 20 centymetrów. Ze statystyk bowiem wynika, że długość penisa w różnych populacjach waha się od 11 do 17,5 centymetrów. Badania wskazują, że długość przyrodzenia powyżej 18 centymetrów jest rzadkością u rasy białej i zdarza się tylko u niewielkiego procenta mężczyzn.

S,M,L,XL - jaki to rozmiar?

Kiedy rozmiar jest napisany w milimetrach to zazwyczaj wszystko jest jasne, ale co jeśli został on określony w skali S,M,L i XL? Otóż prezerwatywy rozmiar S u niektórych producentów mają 47, u innych 49 milimetrów, zaś XL mogą osiągać średnicę 69 milimetrów, ale w ten sam sposób jeden z czołowych wytwórców nazwa kondomy o szerokości maksymalnej 56 milimetrów. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim czytać uważnie informacje na opakowaniach lub na stronach internetowych producentów. Jeśli nigdzie nie da się znaleźć tabelki rozmiarów lepiej jest zrezygnować z zakupu takich prezerwatyw. 

Wybór rozmiaru ma znaczenie

Niewłaściwie dobrany rozmiar kondomu może skutkować zsunięciem się z członka podczas stosunku. Jeżeli prezerwatywa będzie za mała może też dojść do jej pęknięcia. Dodatkowo dochodzi do tego obniżony komfort użytkowania, który może mieć wpływ na jakość erekcji. Odpowiednio dobrany rozmiar jeśli chodzi o szerokość, zapewnia właściwe przyleganie ścianek kondoma do skóry członka. Długość w tym przypadku ma mniejsze znaczenie - zbyt długi kondom po prostu nie rozwinie się na członku w pełni. Jeśli zaś będzie za krótka - należy rozwinąć go tak daleko, jak tylko się da i nadal powinien spełniać swoją funkcję. 

Pamiętajmy, że nawet odpowiednio dobrana i używana prezerwatywa nie zapewni nam 100% ochrony przed niechcianą ciążą, chorobami wenerycznymi i HIV. Mimo to ich skuteczność jest oceniana całkiem wysoko, bo nawet w granicach 98%. Jeśli prezerwatywa nie jest dobrana odpowiednio do rozmiaru członka ich skuteczność spada nawet do 85%. 

Szukasz partnera na seks? Zarejestruj się ZA DARMO na portalu erotycznym i poznaj kogoś już dziś!

Uwaga: Strona zawiera treści o tematyce erotycznej, w tym chat erotyczny, zdjęcia, filmy i inne materiały o tematyce przeznaczonej dla osób pełnoletnich. Aby móc przeglądać tę stronę musisz mieć ukończone 18 lub 21 lat (w zależności od juryzdykcji) oraz zaakceptować regulamin serwisu. Jeśli nie masz ukończonych 18 lat - opuść tę stronę. Modele i modelki prezentowane na niniejszej stronie mają ukończone 18 lat lub więcej. Aby móc korzystać ze strony wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek, w przeciwnym wypadku zalogowanie się będzie niemożliwe.