Jak poradzić sobie z infekcją pęcherza po stosunku?
28.marzec 2023Aktywne seksualnie kobiety często borykają się z infekcją pęcherza po stosunku. Jakie są tego przyczyny i jak temu zaradzić? Podpowiemy w dzisiejszym artykule!
Zapalenie pęcherza po stosunku to dość częsta i nieprzyjemna choroba, która dotyka przede wszystkim kobiety. Badania potwierdzają, że kobiety cierpią na zapalenie pęcherza moczowego nawet 10 razy częściej niż mężczyźni. Ma to oczywiście związek z naszą budową anatomiczną.
Cewka moczowa kobiet znajduje się blisko odbytu, przez co bakterie zasiedlające końcową część przewodu pokarmowego mogą bez trudu przedostać się do cewki, a stamtąd do pęcherza. Cewka moczowa płci pięknej ma tylko 4-5 centymetrów długości, więc jeśli bakterie przedostaną się do cewki to istinieje duże prawdopodobieństwo, że zasiedlą również pęcherz moczowy.
Do infekcji dochodzi często w czasie seksu. Zazwyczaj pierwszą oznaką stanu zapalnego jest pieczenie pęcherza po stosunku, manifestujące się w czasie oddawania moczu, ale także:
- częste oddawanie moczu
- mała ilość oddawanego moczu, mimo częstych wizyt w toalecie,
- odczuwanie parcia na pęcherz,
- stany podgorączkowe lub gorączka,
- krwiomocz.
Jak już pisaliśmy wyżej - bezpośrednią przyczyną infekcji pęcherza po stosunku jest przeniesienie bakterii znajdujących w okolicy odbytu w okolice pochwy. Do zapalenia układu moczowego mogą także doprowadzić bakterie znajdujące się pod napletkiem penisa, które podczas stosunku zakazić cewkę moczową.
Nawracające zapalenie pęcherza
Zdarza się, że aktywne seksualnie kobiety skarżą się na nawracające zapalenia pęcherza po stosunku. Wpływ na to ma intensywność oraz częstotliwość zbliżeń seksualnych. Powstające podczas uprawiania seksu otarcia naskórka są jednym z ważniejszych czynników ryzyka rozwoju infekcji. Drugim czynnikiem jest brak odpowiedniej higieny. Zaleca się, aby kobiety podatne na zapalenie pęcherza, powinny przed i po stosunku umyć narządy płciowe oraz wymagać tego samego od swojego partnera. Dotrzymywanie zasad higieny zmniejsza ryzyko przeniesienia bakterii z okolic odbtyu lub spod napletka partnera w stronę cewki.
Stosunek w prezerwatywie a zapalenie pęcherza
Czy po zbliżeniu w prezerwatywnie również może dojść do infekcji pęcherza moczowego? Otóż owszem, wówczas ryzyko jest zdecydowanie mniejsze, jednak wcale nie zerowe. Nie może wówczas dojść do przeniesienia bakterii znajdujących się pod napletkiem, jednak nie ma to zbyt dużego wpływu na przeniesienie drobnoustrojów z okolic odbytu. Poza tym, istnieje też pewna zależność pomiędzy zwiększonym zachorowaniem na infekcje pęcherza moczowego a stosunkiem z użyciem środków plemnikobójczych, ponieważ zaburzają one naturalną mikroflorę pochwy.
Zapobieganie
Najlepszym sposobem, jak zapobiec zapaleniu pęcherza po stosunku jest stosowanie odpowiedniej higieny osobistej. Przed zbliżeniem narządy płciowe powinna umyć jednak nie tylko kobieta, ale również jej partner. Po stosunku zaleca się wizytę w toalecie w celu oddania moczu oraz ponownego podmycia pochwy. Jeśli pomimo zachowania środków ostrożności doszło do rozwinięcia się infekcji należy niezwłocznie udać się do lekarza. Pamiętajcie też, że jeżeli w okolicy narządów płciowych pojawiły się otarcia należy przez jakiś czas zachować wstrzemięźliwość seksualną.
Leczenie
Nie zawsze konieczna jest antybiotykoterapia. Najczęściej wystarczą leki z żurawiną lub furaginą. Lekarz może też zlecić nasiadówki z dziurawca lub krwawnika. Jeśli cierpisz na częste zapalenia pęcherza możesz podjadać suszoną żurawinę w ciągu dnia lub pić sok z żurawiny. Nie przebywaj zbyt długo w zimnych pomieszczeniach, najlepiej schowaj się pod kocem aby narządy płciowe dodatkowo się nie wyziębiły. Pij dużo płynów - herbaty z cytryną lub wody. Jeśli objawy będą nasilone lub leczenie nie będzie przynosiło efektów, konieczna będzie antybiotykoterapia.
Szukasz partnera na seks? Zarejestruj się ZA DARMO na portalu erotycznym i poznaj kogoś już dziś!
[nk]