Jeden z największych portali dla dorosłych w Polsce - portal erotyczny flirtrandki.pl

O czym świadczy kolor spermy?

7.czerwiec 2023
O czym świadczy kolor spermy?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy sperma może mieć inny kolor niż perłowo biały? Otóż może się zdarzyć, że ejakulat przybiera barwę żółtą, zieloną, czerwoną lub brązową. Z czego to wynika? Czy jest to powód do zmartwień? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule...

Jaki kolor ma sperma?

Męskie nasienie najczęściej opisuje się jako gęstą, zmętniałą wydzielinę o lekko zasadowym odczynie, charakterystycznym zapachu oraz kolorze przypominającym barwę krowiego mleka. Oczywiście jest to jedynie daleko idące uproszczenie. Tak naprawdę kolor ejakulatu może mieć różne odcienie: od białego, przez żółtawy, zielonkawy, różowy, czerwony, aż do brunatnego. Może się też zdarzyć, że nasienie jest niemal przeźroczyste, bezbarwne. Zadajmy sobie teraz zatem podstawowe pytanie: czy kolor spermy ma znaczenie? Odpowiedź jest prosta - TAK.

Kolor spermy może być bowiem sygnałem świadczącym o ewentualnych problemach zdrowotnych. Od czego zależy kolor spermy? Jaki powinien być a kiedy lepiej udać się do lekarza? 

Sperma zdrowego mężczyzny ma biały kolor, ewentualnie może być lekko żółtawy bądź perłowoszary. Na kolor nasienia ma wpływ wiele czynników, takich jak: gęstość i ilość zawartych plemników, skład chemiczny oraz sposób odżywiania się i stan zdrowotny mężczyzny. Ejakulat to mieszanina:

 • płynów produkowanych w pęcherzykach nasiennych, gruczołach opuszkowo-cewkowch i gruczole krokowym, czyli w prostacie,
 • plemników, które są nieustannie wytwarzane w jądrach, a następnie zawieszane w płynach nasiennych.

Skąd biały kolor nasienia? Otóż jest to spowodowane głównie wydzieliną z prostaty. Białą barwę ejakulatu podkreślają dodatkowo plemniki, które powodują zmętnienie spermy. Dlatego przeźroczysta sperma bywa u mężczyzn, którzy są bardzo aktywni seksualnie. Gdy do wytrysku dochodzi kilka razy dziennie, jądra nie są w stanie nadążyć z produkcją plemników a przez ich zmniejszoną ilość nasienie bywa "rozwodnione". 

Należy jednak udać się do lekarza jeśli przeźroczysta barwa występuje w sposób ciągły i niezależny od ilości wytrysków, może to bowiem świadczyć o bezpłodności.

Żółta sperma

Żółta sperma może być normalnym stanem fizjologicznym, zazwyczaj bywa efektem specyficznej diety. Zółte nasienie powstaje gdy dieta mężczyzna jest bogata w:

 • warzywa i owoce w dużych ilościach,
 • produkty zawierające naturalne barwniki, np. kurkuma,
 • produkty zawierające siarkę, np. cebula, czosnek, szparagi.

Oczywiście częstą przyczyną żółtawego podbarwienie bywa również uryna, a konkretniej zawarty w niej barwnik – urobilinogen. W końcu w czasie wytrysku sperma wydostaje się na zewnątrz tym samym kanałem, którym odprowadzany jest mocz. Żółte zabarwienie nasienia spowodowane uryną występuje w szczególności u mężczyzn długo powstrzymujących się od aktywności seksualnej.

Czy kolor spermy może świadczyć o chorobie?

Czasami jednak żółta barwa spermy może świadczyć o problemach zdrowotnych. Wówczas kolor jest wyraźny, ciemny, nie budzący żadnych wątpliwości interpretacyjnych. Przyczyną tego stanu rzeczy może być stan zapalny oraz związana z nim znaczna ilość leukocytów w ejakulacie. Zazwyczaj dzieje się tak przy zapaleniach np. jąder i prostaty. W podobny sposób objawiają się niektóre choroby weneryczne, jak chociażby rzeżączka czy chlamydia.

Inną potencjalną przyczyną silnego zażółcenia spermy może być żółtaczka, która zazwyczaj jest związana z zakażeniem bądź nieprawidłowym działaniem wątroby. W takim przypadku czynnikiem odpowiadającym za zmianę koloru jest barwnik zwany bilirubiną.

Zielona sperma

Również gdy kolor spermy przybiera zielony kolor nalezy podejrzewać którąś z chorób zapalnych. W ten sposób objawiają się np. problemy z prostatą. Zapalenie gruczołu krokowego rozpoznaje się też po innych objawach, takich jak:

 • bolesny wytrysk,
 • pieczenie w cewce moczowej,
 • bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem specjalistą, najlepiej urologiem. Najprawdopodobniej konieczne będzie przyjmowanie antybiotyków.

Brązowa sperma

Różowa, czerwona lub wręcz brązowa barwa nasienia oznacza, że układzie moczowo-płciowym pojawiła się krew. Jeśli wydzielina jest jasna, różowawa i nie występuje zbyt długo, powodem prawdopodobnie jest przejściowy stan zapalny lub pęknięcie naczynia krwionośnego.

Jeśli jednak czerwony kolor ejakulatu trzymuje się permanentnie, albo zbliżony jest do brązowego to źródłem problemu może być nie tylko zapalenie prostaty, ale też np. rozwijający się w jej obrębie nowotwór. Jeżeli zatem zaobserwujesz u siebie tego rtpu objaw natychmiast udaj się do lekarza.

Oprócz gruczołu krokowego problem może pojawić się też w:

 • gruczołach opuszkowo-cewkowe,
 • pęcherzykach nasiennych,
 • jądrach, najądrzach,
 • nasieniowodach,
 • cewce moczowej.

Szukasz partnera na seks? Zarejestruj się ZA DARMO na portalu erotycznym i poznaj kogoś już dziś!

Uwaga: Strona zawiera treści o tematyce erotycznej, w tym chat erotyczny, zdjęcia, filmy i inne materiały o tematyce przeznaczonej dla osób pełnoletnich. Aby móc przeglądać tę stronę musisz mieć ukończone 18 lub 21 lat (w zależności od juryzdykcji) oraz zaakceptować regulamin serwisu. Jeśli nie masz ukończonych 18 lat - opuść tę stronę. Modele i modelki prezentowane na niniejszej stronie mają ukończone 18 lat lub więcej. Aby móc korzystać ze strony wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek, w przeciwnym wypadku zalogowanie się będzie niemożliwe.